Nerden Çıktı Bu Medeniyet ve Barış Turu

Medeniyet ve Barış Turu dediğimiz turun hikâyesi şöyle başlıyor. 2013 yılında Tarsus’tan başlayıp Adana’dan geçerek İskenderun ve Arsuz üzerinden Antakya’ya bir bisiklet turu yapıyorum. Turun Hatay kısmında karşılaştığım doğa, tarih ve kültürel farklılıklar beni ve genel Türkiye algımı derinden etkiliyor.
Bu şehirde yaşayan farklı etnik ve dini kökenleri tek tek yazmak bile bana şu an ayrımcılık gibi geliyor. Hepimiz özünde insanız. İlla nedir diye düşünenler ülkemize ve komşu ülkelere bakmalı, burası, Hatay yakın çevremizin bir karışımı. Burası Mezapotamya’dan Avrupa’ya gidenlerin, Avrupa’dan gelenlerin, Asya’dan gelenlerin geçtiği uğradığı kısacası medeniyetlerin buluşma noktası olmuş bir şehir. 100 yıllar ve bin yıllar içerisinde olgunlaşan bu güzel mozaik aynı zamanda birbiri ile iletişimi ve karşılıklı saygıyı da asırlar süresince geliştirebilmiş.

3 sene önce buraya gelip insanları tanıyıp, ilginç doğasını, tarihi camileri, kiliseleri, sinagogları, eski sokak ve çarşıları gördüğümde “anaaa burası ne kadar güzel bir yermiş herkes buraya gelip burdaki hayatı ve dinamikleri görmeli” demiştim.

13244004_10154206530603158_6954223306801670635_o.jpg
Kale – Çevlik Yolu, 2016 Fotoğraf: Dinçer Özoran

Bir de üstüne, tur yazılarımı ve fotoğrafları paylaştıkça gelen “abi beraber de gidelim mutlaka” yorumları birikmeye başlayınca dedim alın size bisiklet turu, alın size tarih, alın size kültür, alın size lezzet haydi gidelim Hatay’a.

Hatay’ın Samandağ ilçesinden sevgili öğrencim Mişel Ayrancıoğlu’nun sonsuz katkılarıyla, hiç bisiklete binmeyeninden manyakçasına bisikletçi olanının birlikte pedallayabileceği, adını “Medeniyet ve Barış Turu” koyduğumuz bir bisiklet turu organize etmeye başladık.

Hazırlıkları 6-7 ay öncesinde başlaması gereken bu tarz amatör ruhlu bir organizasyonla sadece ben ve Mişel’in ilgilenmesi katılımcı sayısını oldukça sınırlı tutmamızı da beraberinde getirdi. İlkini 2015’te 1-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz turda yaklaşık 15 kişi pedalladık. Bu seneki ikinci turda ise son dakikada yaşanan iptallerden dolayı (onlar kendilerini biliyor 🙂 ) 10 kişi pedallıyoruz.

İleriki yıllar için hedefimiz daha profesyonel bir yaklaşımla organize edilmiş, daha fazla kişiyle pedallayabileceğimiz, Hatay dışında da Türkiye’de ya da yurtdışında çok kültürlülüğün güzel örneklerinin olduğu yerlere bisiklet turu düzenlemek olacak.

Dünya’nın savaşmak yerine konuşmayı, tartışmayı ve saygı duymayı tercih etmiş insanlardan öğreneceği çok şey var. İster küçük bir ilçede yaşayalım ister bir metropolde, amacımız kendi tektip dünyamızdan uzaklaşıp çok kültürlü insanlık mirasını anlamaya çalışmak, takdir etmek ve ondan öğrenmek olacak.

Dinçer Özoran
Vakıflı Köyü / Hatay – 20 Mayıs 2016, 07.30

Tur ile ilgili daha fazla detay için:

https://medeniyetvebaristuru.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s